"FAQs" - Nejčastější otázky

Zde najdete odpovědi na deset nejčastějších otázek distriburorů, týkajících se termoplastických individuálních stélek VASYLI.

1.Jak dlouho stélky vydrží?
Životnost ovlivňuje aktivita a hmotnost klienta a zodpovědný přístup vůči nastaveným kontrolám. Nikdy neopomeňte koncovému zákazníkovi zdůraznit, že si kupuje doupravitelné stélky, které se v následujících dvanácti měsících budou upravovat cca 3 x a v druhém roce cca 2 x. Zdůrazněte, že pokud se klient na kontrolu nedostaví, zásadně se připravuje o změny, které vedou k návratu k lepšímu zdraví. Při prvních třech návštěvách vidíme téměř vždy výraznější klinické změny. Poté se změny dějí pozvolněji, nášlap i chůze se pozvolna normalizuje.

2. Mohu stélky znovu nahřát?
Postoj k nahřívání stélek se za dobu našeho zastupování významně přehodnotil. Přestože můžete všechny modely, které na spodní straně mají indikátor nahřívaní, nahřívat, není třeba k tomuto kroku přistoupit téměř nikdy. Každá ze stélek VM  nese jiný stupeň biomechanické kontroly a míru podpory podélné klenby. Pokud budete dobře vyšetřovat a následně vhodně indikovat model, klient cítit na stélce harmonii i bez nahřívání. V případě, že si nejste jisti indikací jednotlivých modelů, neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám vše znovu vysvětlíme.

Stélky nahříváme především v těchto situacích:

  1. Čím menší odchylku jsme zjistili, tím citlivěji bude klient reagovat na navrhované změny. U nich je lepší stélku nahřát a nechat klienta na stélce více „zabydlet“,  s dalšími doúpravami nepospícháme.
  2. V případě, že klient trpí asymetrickou výškou podélných kleneb, hrozí, že na klenbě, která je níže k zemi se bude dělat puchýř. V tomto případě stélku nahřejeme dvoustupňově – ze spodní (vyšší teplotou) i svrchní strany (nižší teplotou) a tlakem z vrchu na konec podélné klenby oblouk snížím.


4Co když klient vlivem stélek opravdu hodně cítí jejich klenutí?
Intolerance v oblasti klenby je obecně nejčastější stížnost, se kterou se budete při zkoušení stélek potýkat. Primární příčinou je nedostatek kontroly zadonoží, což chodidlu umožňuje dopad na profil klenby stélky.
Zkontrolujte stojícímu klientovi neutrální subtalární pozici, proveďte test na zadonoží. Pokud objektivně naměříte odchylku ve smyslu valgozity hlezna, použijte samolepící klín rearfoot posting a dorovnejte postavení hlezna, tím se sníží tlak za palcem v oblasti podélné klenby. Pokud nepohodlí přetrvává, zkontrolujte, jestli klient nemá varózní deformaci předonoží. Usoudíte - li, že je to pro danou situaci prospěšné, můžete velikost mediálního klínu po nahřátí tlakem dolu snížit.

​​5. Z čeho jsou stélky vyrobeny?
Stélky VASYLI jsou vyrobeny primárně z Ethylenvinylacetátu (EVA), mikrocelulární pěny, která se hojně používá ve střední části stélky u většiny kvalitní sportovní obuvi. EVA má polymerové přísady pro stabilizaci materiálu během procesu úpravy teplem a také pro prodloužení životnosti produktu. Ostatní použité přísady jsou polyuretan (PU) a Rebound EVA (pro absorpci nárazu). Vrchní vrstva je z kartáčovaného/upraveného nylonu.

6. Mají se stélky „rozšlápnout - rozchodit“?
Ano. Obecně doporučujeme, aby byly stélky užívané pohodlně. Pokud se objeví jakékoliv nepohodlí (v oblasti chodidel, kolen či zad), stélky na několik hodin nebo na den vyndejte a vraťte další den. Proces opakujte podle potřeby.
Obecně  platí, že by dosažení celodenního komfortu nemělo trvat déle než 3 či 4 dny. Přetrvávající nepohodlí vyžaduje návštěvu podiatra ještě před termínem plánované kontroly.

9. Dávají se nové stélky na ty stávající?
Ne. Všechny stávající stélky z obuvi odstraňte. Pokud dáte stélku na tu původní, většinou Vám nezbyde dostatek místa v oblasti nártu a klient bude pociťovat nekomfort. Aplikace zdravotní stélky na stélku původní může přispět k intoleranci v oblasti klenby – stejně tak jako obnošená obuv. Zpravidla se stélka standardní délky nahrazuje opět stélkou standardní délky. Individuální stélka by neměla navyšovat velikost běžně nošených bot.

10. Jak se stélky čistí?
Stélka VASYLI je pokryta impregnovanou vrstvou s antibakteriální / antimikrobiální přísadou pro eliminaci zápachu. V případě potřeby běžného čištění stélek, vykartáčujte je. Použijte jemný mýdlový roztok, otřete vodou, vysušte ručníkem a dosušte přirozeně na vzduchu. Nevystavuje stélky žádnému externímu zdroji tepla. Nenamáčejte je, ani neperte v pračce!